A melanomáról
A melanoma az egyetlen rosszindulatú daganat, amelynek korai felfedezésére jó esély van
A melanomáról
A melanoma az egyetlen rosszindulatú daganat, amelynek korai felfedezésére jó esély van, hiszen legtöbbször a bőrön alakul ki, és így észrevehető. A melanomával kapcsolatban azonban sok a félreértés és a tévhit. Például gyakran azonosítják a bőrrákkal, pedig nem ugyanarról a betegségről van szó.
A melanoma leggyakrabban a bőrben lévő pigmentsejtekből alakul ki: ilyen sejtek vannak az ép bőrben és az anyajegyekben is. Pontosan nem tudni, hogy milyen hatásra (káros UV sugárzás, genetikai eltérések, hajlam) meghibásodik egy sejt, majd korlátlanul és megállíthatatlanul osztódni kezd: elindul a melanoma növekedése.
Kezdeti stádiumában a daganat még csak a bőr felső rétegében, a hámban van jelen. Ekkor még egy egyszerű kimetszéssel, a páciens teljesen gyógyítható. Ez az ún. in situ stádium. Amikor a melanoma a mélybe terjed, ahol már nyirok- és vérerek is vannak, megnő az áttétek kialakulásának esélye, mivel a sejtek az erek útján távolabbi szervekbe kerülhetnek (májba, tüdőbe, agyba, csontokba, stb.) és ott megtelepedve nőni kezdenek, tönkretéve az adott szerv(ek) működését. Ezért kulcsfontosságú, hogy a melanomát minél korábban észrevegyük. Ennek leghatékonyabb módszerét a szűrővizsgálatok jelentik. Egy laikus személy aligha tudja felfedezni az intő jeleket, vagy már csak túl későn teszi, míg a szűrések során felfedezett melanomák legtöbbször korai stádiumban kerülnek felismerésre.
Meghatározhatók bizonyos tényezők, melyek fennállása növeli a melanoma kialakulásának kockázatát. Ezek:
- szőke, vörös haj
- világos kék, zöld szemek
- fehér bőr, mely könnyen leég és nem, vagy nehezen barnul
- sok anyajegy
- minél több szabálytalan anyajegy
- szolárium használata
- a múltban elszenvedett napégések
- vérrokonságban már előfordult melanoma
- és akinek már volt melanomája, annak szintén nagyobb az esélye, hogy legyen még egy
Sajnos, senki nem védett a melanoma ellen, azonban a rizikót csökkenthetjük az alábbiakkal:
- gyermekek szigorú fényvédelme (a szülők felelőssége, tévhitek)
- napégések elkerülése (elsősorban a tűző nap kerülésével, ruházattal és, ha mindenképp direkt napfény éri bőrünket, fényvédő krémekkel)
- rendszeres önvizsgálat (van-e változó anyajegyem?)
- rendszeres szűrővizsgálatok (egyéni rizikótól függő gyakorisággal)
Ha felmerül a melanoma gyanúja, ne késlekedjünk megtenni a szükséges lépéseket, hiszen az életünk múlhat rajta.