Mit tegyen, ha leégett?
Leégni nagyon rossz ötlet. Rosszul fest, fáj, hámlik, és hosszú távon ráncosodást is előidéz.
Mit tegyen, ha leégett?
Leégni nagyon rossz ötlet. Rosszul fest, fáj, hámlik, és hosszú távon ráncosodást is előidéz. Kiváltképp egy gyermeknél ártalmas, mivel akár egy hólyagos égés is megduplázhatja a melanoma kialakulásának kockázatát. Pedig teljesen megelőzhető lenne naptejekkel, az árnyék előnyben részesítésével és megfelelő ruhákkal. Azonban bakik mindig becsúsznak. Éppen ezért íme 5 javaslat, hogy enyhítsük a fájdalmat és talán a károkat is.
Cselekedjen azonnal
Ha érzi, hogy húzódik, bizsereg a bőre a naptól, vagy bőrpír jelét észleli magán vagy gyermekén, jöjjön be a napról és kezdjen megelőző kezelésbe. A napégés általában később mutatkozik meg, 4-6 óra is eltelhet, míg megjelennek tünetei. Tehát egy kis pirosság a strandon később nagy problémát okozhat.
Hidratálja bőrét
Egy hűsítő zuhany vagy fürdő után használjon hidratáló krémet vagy testápolót, hogy megnyugtassa bőrét. Ismételje ezt gyakorta, hogy a hámlás kevésbé legyen észrevehető. Vegye azt is fontolóra, hogy a termék tartalmazzon C- és E-vitamint is, mert ezek segíthetnek csökkenteni a károsodást (bár ez kutatásokkal nincs alátámasztva). Az is jó, ha hidrokortizon krémet használ egy-két napig, hogy enyhítse a kellemetlen érzést. De a bőr dörzsölése, hámlasztása vagy a hólyagok kiszúrása semmiképp sem ajánlott.
Hidratálja szervezetét
Égésnél, főleg ha hólyagos is, a bőr több vizet veszít, így könnyen ki tudunk száradni. Emiatt néhány napig igyon még több vizet, gyümölcsleveket és sportitalokat, és figyeljen oda a kiszáradás jeleire: szájszárazság, szomjasság, kevés vizelet, fejfájás, szédülés és álmatlanság. A gyermekek különösképp érzékenyek, ezért forduljon orvoshoz, ha bármi gyanúsat észlel.
Ne várjon a gyógykezeléssel
Vegyen be (vagy adjon gyermekének) ibuprofen tartamú terméket, amint meglátja a leégés első jeleit, és ismételje ezt az elkövetkezendő 48 órában is. Ez megakadályozza a duzzanat és pirosság kialakulását, és talán a hosszú távú bőrkárosodást is. Nem csak kezeli a tüneteket, de a súlyosságukat is enyhíti. Ugyan a paracetamol is csökkenti a fájdalmat, de annak nincs meg ugyanez a gyulladáscsökkentő hatása.
Mérje fel a károkat
A legtöbb napégés – még azok is, amelyek néhány hólyagot képeznek – kezelhetők otthon is. Azonban ha a hólyagos égés a test felszínének 20%-ánál nagyobb felületű (pl. egy gyermek egész háta), nézesse meg orvossal. Akinél a napégés lázat vagy hidegrázást idéz elő, szintén forduljon orvoshoz.
Végezetül:
Tekintse a leégést egy figyelmeztetésnek, és fogadja meg, hogy jobban fog vigyázni: használ naptejet, ruhával és kalappal óvja testét, és 10 és 16 óra között, ahogy lehet, kerüli a napot.
Forrás: www.skincancer.org